Havens Dag gik uden at vi kom i haven for andet end en lille fotorunde, og her er det godt nok lige de gule nuancer, som stjæler billedet (når man lige ser bort fra det lille farve-fyrværkeri i floksbedet.)
Derfor får I nu billeder af de fantastiske gule roser, som har en fin blomstring lige nu.
Her er det Graham Thomas, som slynger sig sammen med hvid Cosmos.
Og her er det Charlotte, som minder lidt om Graham Thomas:
I husker nok Charlotte, som jeg købte til Garden Party i juni.
Nedenfor er det Lady Emma Hamilton, som også er en meget duftende rose.
Sluttelig en lille gul sag, som faktisk er Netto-gul, og som vi jo ikke kan lide - ret mange af os... Det er Rudbeckia "Goldsturm", som slynger sig med den lilla violfrøstjerne og så bliver det lige pludselig en fin farve. Synes jeg.
Håber I har haft en dejlig Havens Dag.
Fine gule billeder. Jeg kan lide alle gule blomster, dog måske med undtagelse af gyldenris, og jeg har en lumsk mistanke om, at det skyldes den aggressive blomsterduft.
SvarSletGyldenris er nu heller ikke min kop te.
SletJA GUL og HVID er noget af det mest lysende og poetiske, man kan have i sin have, synes jeg.
SvarSletJeg er helt forelsket i Charlotte og ham Graham. Har dog selv The Pilgrim, som jeg også er så glad for. MEn en lidt stærkere bleggul vil være godt i min have.
Ladyen har jeg - heldigvis. Hun skal dog over i KENZO-bedet. Det fortæller jeg snart om.
Jeg er også meget glad for gul og hvidt sammen. The Pilgrim står på min liste til det gule bed, den er så skøn også. Jeg glæder mig til at se Ladyen i dit Kenzo-bed.
SletJa flere af de gule ligner hinanden. Jeg har Jan Austin og Graham Thomas, de ligner hinanden meget. Charlotte har jeg ikke, men ladyen er uundværlig. I øvrigt synes jeg godt om Charlotte, hun er en skøn lille sag.
SvarSletKnus Lisbeth
Ja, Charlotten er nok den aller fineste, selvom Graham Thomas står stærkt lige nu.
SletHej,
SvarSletMeget smukke roser.
Graham Thomas måtte gerne flytte ind her.
Skønne billeder og dine roser ser virkelig ud til at trives.
Smukt.
Tak, Anne - ja, de trives lige nu, det er bare dejligt.
SletJeg er absolut ikke rosenkender og har svært ved at se forskel på de gule, du viser. Men hvad gør det, når de nu er så flotte at se på?
SvarSletDu er åbenbart kommet helskindet hjem, siden du har overskud til at blogge også! Flot klaret, Ulla!
De minder også meget om hinanden, indrømmer jeg.
SletTak! Ja, jeg fik prøvet kræfter med mig selv, og det var en succes.
Hvor er dine roser smukke.
SvarSletGul og hvid farve lyser op i haven.
Tak for kigget.
Ha´ en god aften.
Tak - de klæder hinanden de to farver.
Slet